top of page

Koordinat Berita Group

Publik·214 anggota

Украина Македонија во живо 14 октомври 2023


2.11.2016 — ГЛЕДАЈ ВО ЖИВО: Македонија - Украина.


Ukraine - North Macedonia Live - Euro Qualifying Eurosport is your source for the latest Euro Qualifying match updates. Get the full recap of Ukraine - North Macedonia, complete with stats and highlights. Собрание на Република Северна Македонија - 2011Четврток, 22 декември 2011 година Продлабочена соработка меѓу Македонија и Украина ќе значи бенефит за жителите на двете држави Претседателот на Пратеничката група на Собранието на Република Македонија за соработка со Парламентот на Украина, г. Оливер Спасовски, денеска оствари средба со Н. Е. Јуриј Хончарук, амбасадор на Украина во Република Македонија. Попатно морале да застануваат неколку пати да надополнуваат гориво затоа што на бензинските пумпи има ограничувања од максимум 20 литри. Мери даде ексклузивна изјава за вестите на ТВ Сител каде рече дека се речиси на половина пат до дома, а ги очекува долга ноќ на границата: „Сега одиме кон романска граница. Има два гранична премини, на едниот ни кажаа дека е гужва па одиме кон другиот. Нема толку голема паника, сè си работи, можеме да плаќаме и со картичка. Утрово беше паника, како сме по на запад така е постабилно. Нема недостаток на храна, полиците редовно се дополнуваат. Украинците навистина се смирен народ, спокоен, така и возат“. Мери вели дека имало доста гужва на патиштата од луѓето кои масовно се обидуваат да ја напуштат земјата, а сè уште е неизвесно како ќе ја поминат границата, со оглед на тоа што Мери е македонска државјанка, а ќеркичката е украинскa. Денешниот состанок се смета за подготовка за состанокот на министрите за внатрешни работи на сојузните покраини на 6 ноември, каде конечно треба да се прифатат мерките за борба против нерегуларната миграција. Заднина на состанокот на претставниците на владата, опозицијата и сојузните покраини е зголемениот број баратели на азил и притисокот од успехот на десничарските популистички партии како Алтернатива за Германија (АфД) на последните покраински избори. Во анкетите на јавното мислење, АфД, која се профилираше како најголем противник на сите форми на имиграција, се најде на второто место со поддршка од 23 отсто од гласачите. Мери со ново јавување во живо од Украина: „Во близина сме на границата со Романија, на запад ситуацијата е постабилна“Мери со ново јавување во живо од Украина: „Во близина сме на границата со Романија, на запад ситуацијата е постабилна“ Детали четврток, 24 февруари 2022 „Како одиме кон запад, така ситуацијата е помирна“ – вели Мери Амбросова, македонката која денес заедно со ќеркичката Марта тргна да бега од Украина по инвазијата на Русија врз земјата по копнен, воден и воздушен пат. Мери во текот на денот споделуваше кратки видеа од патувањето на Инстаграм и во неколку наврати потенцира дека таа и ќеркичката Марта се добро, а дека тргнале да се враќаат во Македонија преку Романија. Украина Македонија во живо 14 октомври 2023 Гледај онлајн Украина Македонија во живо 14 октомври 2023 Гледај онлајн North Macedonia vs Ukraine: All the latest European Qualifiers Qualifying round match information ... На средбата присуствуваа и заменик-амбасадорот на Украина во Република Македонија, г-ѓа Ана Тертична и г. Харалампие Шокаровски, член на Пратеничката група на Собранието на Република Македонија за соработка со Парламентот на Украина. Претседателот Спасовски истакна дека средбата ја иницирал за да се воспостават првите контакти, да се продолжи соработката и да се продлабочат односите помеѓу двете држави. Тој, исто така, го запозна амбасадорот дека Пратеничката група на Собранието на Република Македонија за соработка со Парламентот на Украина испратила писмо до Украинскиот парламент за меѓусебна соработка. На средбата присуствува и претседателот на најголемата опозициска партија ЦДУ, Фридрих Мерц, како и претставници на владината коалиција, Партијата на зелените и Либерално-демократската партија (ФДП). Сојузните покраини се договорија и за воведување на т. н готовински картички за бегалците, кои бегалците и барателите на азил би можеле да ги користат за да добијат храна и други потреби. Се верува дека тимот би ја намалил можноста бегалците во странство да ги префрлаат парите што државата во моментов ги префрла на нивната сметка. 24Фудбал Македонија. Барди: Овој пат против Украина ќе биде поинаку! 13.10.2023. Македонската фудбалска репрезентација утре ќе се соочи против Украина во шестото коло ... ТВ Програма • 15:50 Во живо - програма на градови. • 16:40 7 минути здравје. • 16:50 Околу • 14:50 УЕФА ЕУРО 2024 Квалификации: Украина - Македонија. • 17:00 Дневник 1. Македонија против Украина во вториот и клучен натпревар на Европското„Федералната влада и сојузните покраини имаат заедничка цел, а тоа е драстично да го скратат процесот на донесување одлуки за азил на максимум три месеци за апликантите од оние земји каде што стапката на позитивно решени одлуки за азил е ниска“, пишува во документот со барањата на сојузните покраини за прашањето за регулирање на миграцијата. Досега, апликантите можеа да го продолжат престојот во Германија на неопределен период со тужба за одбиена апликација. Исто така, се верува дека намалувањето на социјалните бенефиции ќе ја направи Германија помалку привлечна. Најголемиот дел од бегалците кои пристигнуваат на тлото на Европската унија ја избираат Германија како крајна дестинација. „Ние се стремиме кон усогласување на социјалните стандарди во рамките на Европската унија“, рече премиерот на Хесен, Борис Рајн. Тој и Вајл заклучија дека очекуваат федералната влада да ги прифати барањата на сојузните покраини. Некои сојузни држави, исто така, побараа брзо укинување на забраната за работа за барателите на азил со цел да се овозможи „брза интеграција на пазарот на трудот“. Изминативе денови медиумите пишуваа и за воведување работна обврска за барателите на азил кои не можат да најдат вработување. Досегашните односи помеѓу двете држави ги карактеризира желбата за добра соработка, која треба да продолжи и да се продлабочи, што ќе значи бенефит за жителите на двете држави, истакна г. Спасовски. Неговата екселенција Јуриј Хончарук истакна дека билатералните односи меѓу двете држави се добри и дека помеѓу Република Македонија и Украина има повеќе конкретни проекти, од кои некои се веќе реализирани. Исто така, Украина предложи визна либерализација за македонските граѓани. Од септември годинава започнаа студии на македонски јазик на Украинскиот универзитет, а од следната година, во јануари, ќе почнат студии на украински јазик на Универзитетот „Св. КФСМ: Кошаркарска Федерација на Република Северна Натпревари во живо ... Од сојузната влада исто така се бара да склучи договори со дополнителни држави за враќање во нивните земји на потекло за одбиените баратели на азил. „Да се ​​даде приоритет на обработката на апликантите од земји со ниска стапка на признавање ќе го забрза процесот и ќе овозможи побрзи депортации“, рече премиерот на Долна Саксонија Стефан Вајл (Социјалдемократската партија на Германија СПД). Тој и премиерот на сојузната покраина Хесен, Борис Рајн (Христијанско-демократската унија ЦДУ) вечерва учествуваа на состанокот во кабинетот на канцеларот во на кој се разговара за мерките за ублажување на притисокот од зголемениот број бегалци од почетокот на годината. Live Commentary - North Macedonia vs Ukraine | 16.06.2023 European Championship Qualifying match North Macedonia vs Ukraine 16.06.2023. Preview and stats followed by live commentary, video highlights and match ...


Tentang

Welcome to the group! You can connect with other members, ge...

Anggota

 • redaksikoordinaberita
  redaksikoordinaberita
 • Kai Amald
  Kai Amald
 • Sergiii
  Sergiii
 • Ceridwen Ceridwen
  Ceridwen Ceridwen
 • Viktor Nesteroid
  Viktor Nesteroid
Group Page: Groups_SingleGroup
bottom of page